Гилгамеш Нимрод ли е?

Кой беше Нимрод?

 

от д-р Дейвид Ливингстън

 

„Куш беше баща на Нимрод, който израсна до силен войн на земята. Той беше силен ловец пред ГОСПОДА; затова се казва: „Като Нимрод, силен ловец пред ГОСПОДА. ” Центровете на неговото царство са били Вавилон, Ерех, Акад и Калне в Сенаар. (Битие 10:8-10) Мнозина смятат това за положително, допълващо свидетелство за Нимрод. Точно обратното е! Първо, малко проучване на фона необходимо е.

Културни връзки в древния Близък изток


Намерен в Хорсабад, този каменен релеф от осми век пр.н.е. е идентифициран като Гилгамеш. Най-известният от древните месопотамски герои, Гилгамеш е бил цар на Урук в Южна Месопотамия. Историята му е известна в поетичния епос за Гилгамеш, но в историята няма исторически доказателства за подвизите му. Той е описан като отчасти бог и отчасти човек, велик строител и войн и мъдър човек в историята. Не се споменава в Библията, авторът предполага, че Гилгамеш трябва да бъде идентифициран с библейския Нимрод в Битие 10:8-12.

Освен историите за Сътворението и Потопа в Библията, би трябвало да има подобни истории на глинени плочки, открити в културите близо до и около истинските вярващи. Тези плочи може да имат реакция или изопачена версия в разказите си за Сътворението и Потопа. В генеалогичните записи след Потопа в Битие 10 отбелязваме, че синовете на Хам са: Хуш, Мицраим, Пут и Ханаан. Мицраим станаха египтяните. Никой не е сигурен къде Път отиде да живее. И е очевидно кои са били ханаанците. Куш живял в „земята Сенаар“, която повечето учени смятат за Шумер. Там те развиват първата цивилизация след Потопа. Синовете на Шем – семитите – също бяха смесени, до известна степен, с шумерите.

Предполагаме, че шумерският Киш, първият град, основан в Месопотамия след Потопа, е взел името си от човека, известен в Библията като Куш. Първото царство, създадено след Потопа, е Киш и името “Киш” се появява често на глинени плочки. Ранните списъци на шумерските царе след Потопа (които не се намират в Библията) казват, че “царството е слязло от небето на Киш” след Потопа. (Името на иврит „Куш“ е много по-късно преместено в днешна Етиопия, тъй като миграциите се извършват от Месопотамия към други места.)

Шумерите много рано развиват религиозно – политиеска държава, която е изключително задължителна за всички, които живеят в нея (с изключение на владетелите, които са закон за себе си). Тази система трябваше да повлияе на Древния Близък изток повече от 3000 години. Други култури, които следват шумерската система, са Акад, Вавилон, Асирия и Персия, които стават основата на системата на управление на Гърция и Рим. Основани от Куш, шумерите са били много важни исторически и библейски.

Божествен или зъл беше „Нимрод“?


Нимрод започва своето царство във Вавилон (Битие 10:10). По-късно Вавилон достига своя зенит при Навуходоносор (шести век пр.н.е.). На снимката са руини от глинени тухли на града на Навуходоносор заедно с древни стени и канали.

Първо, какво означава името Нимрод? Произлиза от еврейския глагол marad , което означава „бунтовник“. Добавянето на “n” преди “m” става инфинитивна конструкция, “Nimrod.” (виж Kautzsch 1910: 137 2b; също BDB 1962: 597). Значението тогава е “Бунтовникът”. Така “Нимрод” може изобщо да не е името на героя. Това е по-вероятно подигравателен термин на тип, представител на система, която е олицетворение на бунта срещу Създателя, единствения истински Бог. Бунтът  започна скоро след Потопа, когато цивилизациите бяха възстановени. По това време този човек стана много известен.

В Битие 10:8-11 научаваме, че “Нимрод” е установил царство. Следователно би могло да се очаква да се намери и в литературата на древния Близък изток човек, който е бил тип или пример, който други хора да следват. И имаше. Това е добре известна история, често срещана в шумерската литература, за човек, който отговаря на описанието. Освен шумерите, вавилонците пишат за тази личност; асирийците също; и хетите. Дори в Палестина са открити плочки с името на този човек. Той очевидно беше най-популярният герой в Древния Близък изток.


Част от царството на Нимрод (Битие 10:11) , Ниневия по поречието на река Тигър продължава да бъде основен град в древна Асирия. Днес в близост до съвременния Мосул, руините на древна Ниневия са съсредоточени върху две могили, акропола в Куюнджик и Неби Юнис (на арабски „Пророк Йона“). На снимката е „Дворецът без съперник“ на Сенахериб на Куюнджик, построен в края на седми век пр. н. е. и разкопан от Хенри Леярд в началото на 20 век.

Епосът за Гилгамеш


Историята на Вавилонския потоп е разказана на 11-та плоча от епоса за Гилгамеш, почти 200 поетични реда върху 12 глинени плочки, изписани с клинописно писмо. Редица различни версии на епоса за Гилгамеш са открити в древния Близък изток, повечето датиращи от седми век пр.н.е. Най-пълната версия идва от библиотеката на Ашурбанипал в Ниневия. Коментаторите са съгласни, че историята идва от много по-ранен период, не много след Потопа, както е описано в историята.

Личността, за която говорим, открита в извънбиблейската литература, е Гилгамеш. Първите глинени плочки с неговото име са открити сред руините на библиотеката на храма на бог Набу (библейския Небо) и библиотеката на двореца на Ашурбанипал в Ниневия. Много други са открити след това при редица разкопки. Авторът на най-добрия трактат върху Епоса за Гилгамеш казва:

Следователно датата на съставяне на епоса за Гилгамеш може да бъде фиксирана около 2000 г. пр. н. е. Но материалът, съдържащ се в тези плочи, несъмнено е много по-стар, както можем да заключим от самия факт, че епосът се състои от множество първоначално независими епизоди, които, разбира се, не са възникнали по времето на съставянето на нашата поема, а трябва да са били актуални много преди да бъдат компилирани и изтъкани заедно, за да формират нашия епос (Heidel 1963: 15).
И все пак неговата арогантност, безпощадност и поквара бяха обект на сериозна загриженост за гражданите на Урук (неговото кралство). Те се оплакаха на великия бог Ану и Ану инструктира богинята Аруру да създаде друг див вол, двойник на Гилгамеш, който да го предизвика и да отвлече ума му от дъщерята на война и съпругата на благородника, която изглежда няма да остави в мир (Ру 1966: 114).

Епосът за Гилгамеш има някои много неприлични части. Александър Хайдел, първият преводач на епоса, имаше благоприличието да преведе най-гнусните части на латински. Spieser обаче ни го даде “направо” (Pritchard 1955: 72). Кому е нужна порнография с този вид литература в двореца? Гилгамеш беше подъл, мръсен човек. И все пак митът казва за него, че е бил „2/3 бог и 1/3 човек“.

Гилгамеш е Нимрод

Как се сравнява Гилгамеш с “Нимрод”? Йосиф Флавий казва за Нимрод,

Сега Нимрод беше този, който ги подтикна към такова оскърбление и презрение към Бога. Той беше внук на Хам, син на Ной – смел човек и с голяма сила на ръката. Той ги убеждава да не го приписват на Бог, сякаш чрез него са били щастливи, а да вярват, че собствената им смелост е осигурила това щастие. Той също така постепенно превърна правителството в тирания – не виждайки друг начин да отвърне хората от страха от Бог, освен да ги доведе до постоянна зависимост от собствената си сила. Той също каза, че ще отмъсти на Бог, ако има ум отново да удави света; за това той би построил кула, твърде висока, за да може водата да я достигне! и че той ще отмъсти на Бог за унищожаването на техните предци ( Ант . 1: iv: 2)

Това, което Йосиф Флавий казва тук, е точно това, което се намира в епосите за Гилгамеш. Гилгамеш създаде тирания, той се противопостави на YHVH и направи всичко възможно, за да накара хората да Го изоставят.

Двама от водещите коментатори на Библията на иврит казват това за Битие 10:9,

Нимрод беше могъщ в лова и това в опозиция на YHVH; не “пред YHVH” в смисъла на според волята и целта на YHVH, още по-малко, . . . в просто превъзходен смисъл. . . Самото име, “Нимрод” от marad , “ние ще се разбунтуваме”, сочи някаква насилствена съпротива срещу Бог. . . Нимрод като могъщ ловец основа могъщо кралство; и основаването на това кралство е показано от глагола с vav последователно, че е било следствие или резултат от неговата сила в лова, така че ловът е бил тясно свързан с установяването на кралството. Следователно, ако изразът “могъщ ловец” се отнася предимно до лова в буквалния смисъл, ние трябва да добавим към буквалния смисъл фигуративното значение на “ловец на хора” (ловец на хора чрез хитрост и сила); Ловецът Нимрод стана тиранин , могъщ ловец на хора (Кейл и Делич 1975: 165).
„в лицето на YHVH може да означава само „напук на YHVH“, както го разбират Йосиф Флавий и Таргумите (цит. цит.: 166).
И поговорката трябва да е възникнала, когато други смели и непокорни мъже са последвали стъпките на Нимрод и трябва да е произлязла от онези, които са виждали в подобно поведение акт на бунт срещу Бога на спасението, с други думи, от притежателите на божественото обещание за благодат (местно цит.).

Често приписвана на Нимрод, Вавилонската кула (Битие 11:1-9) не е конструкция от тип Джак и бобено стъбло, където хората се опитват да построят структура, за да стигнат до небето. Вместо това най-добре се разбира като древен зикурат (асирийски „върх на планина“), като този, изобразен тук от древния Ур на Халдеите, родния град на Авраам (Битие 11:31). Зикуратът е изкуствена структура с храм на върха, построена за поклонение на множеството.

След Потопа имаше, в някакъв момент, отцепване от YHVH. Само осем души са слезли от Ковчега. Тези хора са се покланяли на ЙХВХ. Но в един момент влиятелен човек се противопостави на YHVH и събра други на своя страна. Предполагам, че Нимрод е този, който го е направил. Каин беше направил подобно преди Потопа, основавайки нов град и религиозна система.

Нашият английски превод на еврейския от Битие 10:8-10 е слаб. Авторът на този пасаж от Писанието няма да нарече Гилгамеш с името му и да го почете, но ще го нарече с подигравателно име, какъвто той всъщност е – бунтовник. Следователно трябва да преведем Битие 10:8-10, за да четем,

Куш роди Нимрод; той започна да бъде тиранин на земята. Той беше тираничен ловец в опозиция на Господ. Така се казва, “Нимрод тираничният противник на YHVH.”

По същия начин Гилгамеш беше човек, който пое контрола със собствената си сила. В Битие 10 Нимрод е представен като негов образ. Потомците на Нимрод бяха тези, които започнаха да строят кулата във Вавилон, където се промениха езиците. Гилгамеш е вид ранни основатели на града. (Номера на страници по-долу са от Heidel 1963)

Той е “пастир” ……………… стр. 18
От Урук …………………. ……. страница 17 (Kramer 1959: 31 нарича Урук, Ерех.)
Гигант ………………………. ……. страница 17 (11 лакътя)
Изгражда градове ………………………. страница 17
Подлият мъж “взима жени ” ……… страница 18
Могъщ ловец ……………………. страница 18

Гилгамеш се изправя срещу YHVH!

Името на YHVH рядко се появява в извънбиблейската литература в древния Близък изток. Следователно не бихме очаквали да го открием в епоса за Гилгамеш. Но защо Богът на евреите рядко трябва да се споменава? Еврейската Библия е пълна с имена на други богове.

От друга страна, народите със сигурност са знаели за Него, въпреки че не са Го уважавали. Ако е така, как може името Му да се появи в тяхната литература, ако изобщо може да се появи? Името на YHVH, в култура, която се бунтува срещу Неговото управление, най-вероятно ще бъде в подигравателна форма, а не в истинската си форма. По същия начин авторите на Писанието биха се присмивали на бунтовниците.

Съчетаване на Библията и епоса за Гилгамеш

Епосът за Гилгамеш описва първото движение “Бог е мъртъв”. В епоса героят е подъл, мръсен, извратен човек, но въпреки това той е представен като най-великия, най-силния герой, живял някога. (Хайдел 1963: 18). За да не ги безпокои повече този, който изпрати Потопа, Гилгамеш се заема да убие извършителя. Той взема със себе си приятел, който е чудовищен получовек, получивотно – Енкиду. Заедно те тръгват на дълго пътуване до Кедровата планина, за да открият и унищожат чудовището, изпратило Потопа. Гилгамеш го намира и най-накрая успява да отреже главата на създанието, чието име е „Huwawa“ („Humbaba“ в асирийската версия; вижте Heidel 1963: 34ff).

Има ли връзка с епоса за Гилгамеш и Битие 10? Обърнете внимание какво казва Гилгамеш на Енкиду, получовека, получовека, който го придружава по време на пътуването му, намерено в Табло 111, редове 147 – 150.

„Ако падна“, казва Гилгамеш, „ще си създам име. „Гилгамеш е паднал“, ще кажат те, „в битка с ужасния Хувава“.“

Но следващите пет реда липсват от всички таблетки, намерени досега! Можем ли да спекулираме с това, което казват? Да опитаме . . . Предлагаме тези пет реда да включват,

“Но ако спечеля,.. те ще кажат, Гилгамеш, могъщият победител на Хувава!”

Защо казваме това? Защото Битие 10:9 ни дава липсващата част от плочите на Гилгамеш. Тези редове включват… “казва се, Нимрод (или Гилгамеш) могъщият победител на YHVH.” Това трябва да е нещото, което липсва на всички глинени плочки от историята на Гилгамеш. Епосът за Гилгамеш го нарича Хувава; Библията Го нарича YHVH.

Хайдел, говорейки за инцидента, както е намерен на Tablet V, казва

Всичко, което можем да заключим от тях (изгубените редове) е, че Гилгарнеш и Енкиду са отрязали главата на Хумбаба (или Хувава) и че експедицията е завършила успешно (1963: 47).

Липсващите редове от епоса са точно там в Библията!

Поради паралелите между Гилгамеш и Нимрод, много учени са съгласни, че Гилгамеш е Нимрод. Продължавайки с баснята на Гилгамеш, той наистина победи, той победи Хувава и взе главата му. Следователно той може да се върне в Урук и други градове и да каже на хората „да не се тревожат повече за YHVH, той е мъртъв. Аз го убих в Ливанските планини. Така че просто живейте както искате, аз ще бъда вашият крал и ще се грижа за теб.”

Все още има други паралели между Библията и епоса за Гилгамеш: “YaHVeH” има донякъде подобен звук на “Huwawa”. Гилгамеш направи точно както направиха “Божиите синове” в Битие 6 глава. “Божиите синове насилствено взимаха жените на мъжете. Епосът казва, че Гилгамеш е направил точно това. Библията нарича Нимрод тиранин, Гилгамеш също  е тиранин. Имаше потоп в Библията, има потоп в епоса. Куш се споменава в Библията, Киш в епоса. Ерех се споменава в Писанието, Урук е бил градът на Гилгамеш. Гилгамеш направи пътуване, за да види оцелелия от Потопа. Това е по-вероятно Хам, отколкото Ной, тъй като “Нимрод” е внук на Хам! В исторически план Гилгамеш е от първата династия на Урук. Както Якобсен посочва (1939: 157), царете преди Гилгамеш може да са измислени, но не е вероятно. Фактът, че Епосът за Гилгамеш също съдържа историята на Потопа, би показал тясна връзка със събития непосредствено след Потопа. SN Kramer казва,

Преди няколко години човек силно би се съмнявал в неговото (историческо) съществуване. . . сега имаме увереността, че времето на Гилгамеш съответства на най-ранния период от историята на Месопотамия. (Kramer 1959: 117)
Първоначално основан от Нимрод (Битие 10:11) и днес известен като Нимруд, Калах става важен град в Ирак. Това е реконструкция на интериора на двореца на Тиглатпаласар III (края на седми век пр.н.е.).

Какъв контраст е Псалм 2 в сравнение с Епоса за Гилгамеш!

Защо народите заговорничат и народите заговорничат напразно? Земните царе застават и владетелите се събират срещу ГОСПОДА и срещу Неговия Помазаник. “Нека скъсаме веригите им – казват те – и хвърлим оковите им.” Възседналият на небето се смее, Господ им се присмива. Тогава той ги изобличава в гнева Си и ги ужасява в гнева Си, казвайки: „Поставих своя Цар на Сион, Моя свят хълм“. Ще проглася заповедта на ГОСПОДА: Той ми каза: Ти си Мой Син, днес станах твой Отец, Поискай от Мене и ще направя народите твое наследство, краищата на земята твое притежание. ще ги управляваш с железен скиптър; Затова, царе, бъдете мъдри; предупреди той, вие, владетели на земята. Служете на ГОСПОДА със страх и се радвайте с трепет. Целунете Сина, за да не се разгневи и да бъдете унищожени по пътя си, защото неговият гняв може да пламне за миг. Блажени всички, които се уповават на него.    (Псалм 2)

Библиография

Brown, F., Driver, SR и Briggs, CA (съкратено от BDB)
1962 Еврейски и английски лексикон на Стария завет . Оксфорд: Clarendon Press.

Cassuto, U.
1964 Коментар върху книгата Битие. 2 тома, Йерусалим: Magnes.

Франкфорт, Р.
1948 Царството и боговете. Чикаго: University Press.

Хайдел, А.
1963 Епосът на Гилгамеш и старозаветните паралели. Чикаго: University Press.

Якобсен, Т.
1939 Шумерският царски списък. Чикаго: University Press.

Йосиф Флавий
1998 Еврейски антики. Книги I-III, Loeb Classics, Cambridge MA: Harvard University Press.

Kautzsch, E., изд. Еврейската граматика на Генезий
от 1910 г. Оксфорд: Кларендън.

Kramer, SN, изд.
1959 Историята започва през лятото. Garden City NY: Doubleday.

Keil, CF и Delitzsch, P.
1975 Коментар върху Стария завет., том. Аз, Гранд Рапидс: Ердманс.

Pritchard, J.
1969 Древни близкоизточни текстове и Стария завет. 3-то издание, Princeton: University Press.

Roux, G.
1992 Древен Ирак. 3-то издание, Harmondsworth, Middlesex, UK: Penguin.

Томас, DW
1958 Документи от времената на Стария завет. Ню Йорк: Томас Нелсън и синове.

СПОДЕЛИ

Leave Comment