Последователността на планетите

Последователността на планетите в египетските граници

Статията на Петрос Елефтериадис 
Граници и терми са синоними* 

Когато навлязох в традиционната астрология преди няколко години, се натъкнах на форма на съществено достойнство, наречена условия (или граници). Накратко, всяка планета (с изключение на светлините) трябва да има достойнство в определени степени на всеки знак. Странното за термините беше, че всички казваха, че работят, но логиката зад таблицата беше изгубена във времето и въпреки усилията, положени от съвременните астролози, не можеше да се даде достатъчно обяснение нито за последователността на планетите, нито за броя на разпределени степени. Това, което също създава много трудности, е фактът, че съществуват няколко таблици с термини/граници, особено варианти на таблицата на Птолемей. Изглежда обаче, че няма разногласия между авторите по отношение на последователността на планетите в египетските граници.

И така, коя таблица да използвам? Това беше оставено на индивида въз основа на чисто лични, следователно субективни предпочитания. Тези хорарни астролози, чиито изследвания се основават най-вече на работата на Лили, използват термите на Птолемей (или поне варианта на Лили на термите на Птолемей) обикновено без въпроси. Елинистическите астролози предпочитат египетските граници, защото не харесват промените (с изключение на първичните насоки), направени от Птолемей в елинистичната астрология като цяло. Странното извинение, предложено от Птолемей, че е намерил своя собствена версия на термините в стара книга на неназован автор, също не помогна много. Аз също започнах да използвам египетските граници по същите причини. Изключително трудно е да се докаже кой набор от термини работи по-добре, но ако можех поне да разбера последователността на планетите (забравете за броя на разпределените градуси), бих бил доволен.

Преди да продължим, какви са очевидните факти? Първо, и двете светлини са изключени от тази форма на достойнство и само петте планети имат граници.  Има ли причина зад това изключване? Не мога наистина да кажа дали има по-дълбока причина зад това, но очевидната причина изглежда произтича от факта, че броят на градусите, които всяка планета получава, трябва да съвпада с броя на годините, които са им определени в традиционната астрология. Кой набор от години обаче? Най-малкото, средното или по-голямото? Имайки предвид, че крайното число трябва да бъде 360 (градусите на целия зодиак), ако съберете всички години във всеки набор, само средният набор се доближава до 360 (356, за да бъдем точни), но близо не е точно. Ако обаче извадите градусите на светлините, общият брой на по-големите години на петте планети е 360 (57+66+79+82+76 = 360).

Второ, зловещите*(Сатурн и Марс) се поставят основно в края на знаците (и в двете таблици). Трето, точно както в условията на Птолемей, Марс и Сатурн изглежда играят ролята на домицилен владетел в Рак и Лъв съответно, с оглед на отсъствието на Слънцето и Луната. Бих отишла още по-далеч и бих казала, че в резултат на смяната на управлението, знакът на вредата на Сатурн (естествено само в границите) е Водолей, а Марс е Козирог. И накрая, управлението на лицето изглежда играе важна роля във времена на нерешителност.

Ето – според мен – логиката зад последователността на планетите в египетските граници.

Последователност на планетите

1)                   Първата колона е място за това, което наричам триплицитет алмутен, това е планетата, която има най-голямо достойнство във всичките три знака на единичен триплицитет. В огнения триплицитет, с отсъствието на Слънцето, най-достойната планета там е Юпитер (домицилно управление в Стрелец и триплицитно управление през нощта). Във водния триплицитет Марс е най-достойната планета, защото има две домицилни управления (Рак, Скорпион) и триплицитно управление през нощта. Тъй като Сатурн не управлява Водолей, Меркурий е най-достойната планета във въздушния триплицитет (домицилно управление в Близнаци и триплицитно управление през нощта). Сатурн има управление на екзалтация и троичност, но домицилното управление надвишава екзалтацията. И накрая, в земната троичност Меркурий отново е цялостният управител на тройността (управление и екзалтация в Дева). Венера има домицилно и тройно управление в земните знаци, но екзалтацията е предпочитана пред тройността и Меркурий печели. Въпреки това, ако има планета, която има двойно главно достойнство в определен знак, тогава тази планета е предпочитана само за този знак . 

По-специално: 

На Юпитер е дадено 1 -во място във всички огнени знаци, защото той е триплицитет алмутен и няма друга планета в нито един от трите знака, която да го засенчи. 

Меркурий е тройният алмутен в земните знаци, така че му е дадено 1 -во място в земните знаци с изключение на Телец, където Венера е предпочитана, защото тя има двойно достойнство в Телец (домицилно управление и управление на тройно управление). 

На Меркурий е дадено 1 -во място във въздушните знаци с изключение на Везни, където Сатурн е предпочитан, защото има двойно достойнство там (екзалтация и управление на тройността).

Марс е тройният алмутен във водата, така че му е дадено 1 -во място там с изключение на Риби, където Венера има двойно достойнство (екзалтация и управление на тройното).

2)                   Втората колона е колоната на бенефициите. Само Венера или Юпитер могат да бъдат поставени тук, освен ако тройността almuten не е била използвана в първата колона и трябва да бъде поставена тук. Въпреки това, ако тройният алмутен, който не е бил използван в първата колона, е зъл, той не може да бъде използван, тъй като това е място само за бенефики. В случай, че нито един бенефик не е бил използван в първата колона, ние избираме бенефика, който е линийка на лицето в този конкретен знак.

И така, във всички огнени знаци единственият избор е Венера, защото тя е единственият останал бенефик, тъй като Юпитер е използван в първата колона и в трите знака. В земните знаци: Меркурий, тройността алмутен, не е използван в първата колона в Телец, поради двойното достойнство на Венера. Така той ще заеме второ място. В Дева и Козирог трябва да направим избор между Венера и Юпитер. Венера е предпочитана в Дева, а Юпитер в Козирог (управители на лицето). Във въздушните знаци: Във Везни, Меркурий, тройността алмутен, не е използван поради двойното достойнство на Сатурн, така че той заема второ място. В Близнаци и Водолей трябва да направим избор между Венера и Юпитер. В Близнаци Юпитер е предпочитан, а във Водолей Венера (управители на лицето). Във водните знаци: В Риби Венера заема първо място, така че остава само един бенефик, Юпитер, който заема второ място. Марс, тройността almuten не може да се използва тук, тъй като той е зловещ. В Рак и Скорпион трябва да направим избор между Венера и Юпитер. И в двата случая Венера е управител на лицето, така че тя заема второ място.

3)                   Третата колона е колоната на невредоносната планета, която все още е останала. В случай, че все още са останали две невредоносни планети, линийката отново е предпочитана. 

В огнените знаци Меркурий е единствената останала невредоносна планета, така че той получава трето място в Стрелец и Овен. В Лъв, обаче, Сатурн заема трето място, защото като управител на Лъв, той функционира като не-зловеща в този знак и следователно имаме два не-зловредни останали, Сатурн и Меркурий. Сатурн, като управител на лицето, получава трето място. В земните знаци се използва оставащата все още невредоносна планета. Във въздушните знаци е същото, но във Везни все още остават два невредоносни, Венера и Юпитер. Юпитер ще бъде използван, тъй като той е владетелят на лицето.  Водни знаци: В Риби се използва оставащият невредоносен Меркурий. В Рак и Скорпион все още имаме двама останали невредители. В Рак Меркурий преобладава като владетел на лицето. В Скорпион нито Меркурий, нито Юпитер са управител на лицето. Юпитер, като висша планета, ще заеме 4- то място (последните две колони подхождат повече на висшите планети), а Меркурий ще заеме трето място.

4)                   Последните две колони са местата на зловещите. Останалият невредител ще заеме 4- то място.

В Рак, Лъв и Везни все още ни остава не-зловещ, така че те ще заемат 4- то място. Между Марс и Сатурн общият ред е Марс (по-малко по-висшият) на 4 -то място и Сатурн на 5-то , освен ако Сатурн не е управител на лицето и в този случай той ще заеме 4- то място (Телец, Стрелец). В Риби и двамата са управители на лицето, така че общият ред се запазва, така е и във Водолей, където нито един от тях не е управител на лицето. Тук Козирогът е специален случай. Тъй като Марс е лице управител в Козирог, той трябваше да заеме 4- то място, но това не е така. Ако това не е грешка, може да е, че вредата е взета предвид тук. Марс, управлявайки Рак, е в ущърб в Козирог и така той заема последното място като по-големия злодей в този конкретен знак. Фактът, че Сатурн заема последно място във Водолей, където може би се очаква да заеме 4 -то място, въпреки че няма лицево управление там, също потвърждава това.

СПОДЕЛИ

Leave Comment