Една от основните задачи на руската група астролози е да възстановят традиционните астрологични текстове.
Нашите усилия са насочени към възвръщането на астрологичните знания, които са били изгубени и забравени в древните библиотеки. Това го е направил както руския народ, така и много други преди нас.
Стремим се да изградим културен мост, който ще пренесе астрологичните знания за древността от миналото към бъдещето. Невъзможно е да се постигне успех в астрологията и наистина във всяка друга културна област, забравяйки за приноса на авторите от миналото.
Когато приключи преводът на Пълната книга на съжденията за звездите, която ни позволи да се потопим в света на средновековната астрология, представена от Али Бен Рагел, имахме щастливата възможност да получим достъп до „Книгата на съжденията за звездите“ на Ейбрахам Бен Езра.
Адела Ферер по чудо намери следи от книгите на Бен Езра – неговото произведение беше пълно в библиотеката на Es Corial. След като научих за това и разбрах как да си направя копирането на книги от книги, помолих Серхио Ривило да отиде до Сан Лоренцо дел Ескориал и да се опита да вземе микрофилми от тези книги.
Невинният по природа Серхио се появи пред ръководителя на библиотеката, отец Хосе Луис дел Вале, който дълги години беше ректор на манастира Сан Лоренцо дел Ескориал.
Бащата на Жозе Луис, изненадващо любезен и приятелски настроен човек, го поздрави с ведра усмивка и предостави на наше разположение желаните текстове. Така ние нямахме и най-малката трудност, освен че трябваше да платя за микрофилма.
Чрез усилията на Пепита Санчес микрофилмът се превърна във фотокопия, които се раздадоха между членовете на каталунското училище.
Организирахме шест групи за превод, тъй като творбите на Бен Езра се състоят от шест книги. Всяка група имаше трима до четирима преводачи.
За завършването на първата част от плана бяха необходими две години упорит труд, дълги и сериозни дискусии. Тогава се появиха нови групи – коректори и редактори, а година по-късно книгите бяха напълно готови за публикуване.
Участниците в училището се опитаха да намерят издател, който да публикува това произведение, но безуспешно. Тогава беше решено да публикуваме книги самостоятелно в поредицата „Библиотека на Училището от преводачите от Сирвена” като първа публикация на нашето собствено издателство.
Това произведение е ценно наследство, в което се обобщава цялата средновековна астрология, един вид завет, написан на лесен и достъпен език, който ни позволява да възприемаме всеки от разделите и методите на средновековната астрология.
В тази първоначална уводна книга Ейбрахам Бен Езра очертава основните принципи на астрологичната интерпретация. Целият трактат като цяло е изчерпателно, строго проучване, което обхваща всички раздели на традиционната астрология.
Самият автор отбелязва, че в тези книги е събрано всичко казано от халдейците, египтяните, персите, индийците и гърците.
В първата уводна книга Бен Езра дава обяснение какви са знаците, планетите и техните сили, как се комбинират силите и какви са всички преценки за тях от гледна точка на древните. “
Самият Езра казва:
… Няма да са необходими повече книги, за да се направи преценка, само тази книга е достатъчна …”
В първата част на този том авторът разкрива цялото значение на зодиака, описва съществената природа на всеки знак, климата, на който съответства знака, животните, които съответстват на знака, растенията, цветовете, буквите от еврейската азбука, описва физическите особености на всеки знак и всеки декан, съответстващ на всеки знак, тяхната слабост, управители, триплицитети, лица, деветгодишни и дванадесетгодишни цикли, градуси светли и тъмни, градуси мъжки и женски, градуси „бездни, кладенци“, както и най-важните неподвижни звезди за всеки сектор на небето.
В същото време Бен Езра изследва същността на дванадесетте дома и планети, тяхната природа, описва металите, животните, дърветата и растенията, съответстващи на тях, показва човешката природа на всяка планета, определени физически особености и модели на поведение, частите на тялото, частите от света, еврейски букви и др. също годините велики, големи, средни и малки за всяка планета.
Авторът обяснява 16 начина за свързване на планетите със Слънцето, както и 16 начина за свързване на Слънцето с Луната. След това той определя 30 условия, при които една планета може да бъде разгледана, използвайки древни, но прости и завладяващи понятия:
когато една планета се приближи до друга, разделяне на планетите, смущение, придобиване на сила, връщане на светлина; даване на сила, величие, природа (природа на звездите и знаците); право изгряване на знаците, криво, възпиране, унищожаване, събитие, загуба, прекъсване на светлината, радост, възмездие, приемане, щедрост, взаимност, подобие, обсада и господство.
В първи том ще намерите глава, която съдържа 120 заключения под формата на афоризми, улесняващи разбирането на астрологичните преценки. Авторът предоставя прости, но завладяващи описания, например:
„Планета в своя си дом е като човек, който седи в дома си. Планетата в своя терма е като човек, седнал на мястото си. Планета в своята триплицитет е като човек сред роднините си. Планетата в лицето си е като спретнат и умен човек. Планетата на висотата си е като човек, който язди кон. “
Но може би една от най-информативните и интересни глави може да се нарече тази, която се отнася до арабските точки. Авторът идентифицира 71 арабски точки, съответстващи на домовете, и 9 естествени точки:
точка на годините на живот, точка на знаците върху тялото, точка на отлагането, точка на лъжата, точка на измамата, точка на истината, точка на храбростта и точка на убийството. Авторът добавя тук арабски ориентири. Главата завършва с описание на точки, от които помагат да се определят стойността на стоките: пшеница, ечемик, грах, леща, мед и т.н.
Първият уводен том завършва с глава относно дирекциите.
Като цяло цялата тази творба е бижу от съкровищницата на традиционната астрология, която лежи в забрава по рафтовете на древните испански библиотеки от почти хиляда години.
Тито Масиа
* * *
Преводачите и коректорите на „Книга на съжденията за звездите“ обръщам вниманието на читателя на факта, че номерирането на страниците е строго в съответствие с ръкописния текст и в същото време се надявам скоро да публикуват този ръкопис в оригиналния му вид.
Тогава реалната система за подреждане на текст, в която трябва да прекъсне фразата в средата, за да я прехвърлите на следващата страница, ще има смисъл и когато работите с текста, можете да използвате древния каталунски оригинал, сравнявайки го с превод на съвременен испански.
Има вариант на този текст на същия автор и на иврит, именно от него е направен преводът на френски език. Може би еврейските книжници са били малко по-задълбочени от каталунските, или може би са получили по-повредено копие на оригиналния ръкопис, но по един или друг начин във френския превод има много повече пропуски и неточности. Въпреки това, благодарение на усилията на Йозефа Санчис, беше възможно да се сравнят и двата превода, което ни позволи да включим в коментарите и речника данните, събрани от френския превод, и по този начин да изясним и допълним каталунския текст.
Адела Ферер
От руски редактори на преводи
При подготовката на руското издание на този уникален текст се опитахме да запазим старата терминология, използвана от Бен Езра, без да я „модернизираме“. Например вместо думата “Чест” сега казваме “екзалтация”, вместо “сила” ние говорим за точки и т.н.
Много от използваните от автора термини нямат общоприет превод на руски език, тъй като не са открити в книгите по астрология, публикувани досега, и те се въвеждат за първи път в превода на тази книга. Полезно е да ги разбирате не само буквално, но и асоциативно.
Някои много полезни обяснения са дадени в Речника, съставен за испанския превод на книгата. Препоръчва се първо да го прочетете.
Встъпление
В името на нашия Господ Исус Христос и Дева Мария тук започва книгата за преценката на звездите, създадена от Авраам Бен Езра, евреин, през лятото на Господа 1148г.
Оттук започва Книгата за преценката на звездите, разделена на седем части.
Първата част говори за естеството и действието на знаците и планетите, за аспектите, домовете, точките и всичко необходимо за участие в тази наука. Тази част е разделена на 10 глави:
Първата глава описва сферата, нейните знаци и фигури, както и седемте планети, техните сили и господства.
Втората глава разглежда силата на знаците, градусите им, действието им и качеството на неподвижните звезди.
Третата глава описва аспекти и 4 квадранта на сферата, както и 12- те дома.
Четвъртата глава разказва за качеството на 7-те планети, техните сили и значения.
Петата глава обяснява кога планетите са силни и кога са слаби.
Шестата глава разказва за силите, които планетите имат самостоятелно и по отношение на Слънцето.
Седмата глава разглежда 30 заключения за планетите.
Осмата глава разказва за решенията и 120 заключения за планетите по въпроси, раждания и призиви.
В деветата глава се разглеждат Точките на планетите, домовете и други.
В десетата глава са описани посоките на планетите, методът за тяхното определяне, както и други дирекции.
ГЛАВА I
За формата на сферата и знаците, техните форми,
около седем планети, техните сили и владетели.
1.1. Обхват. Нейното разделение
Нека ви е ясно, че древните са разделили сферата на 360 части и всяка от тези части се наричала “степен”, читателят нека знае, че степен е синоним на градус.
Те избраха този метод, тъй като той позволи да се раздели на по-малки части: половина, третина, четвъртина и други.
По същия начин те разделили всяка степен на 60 части и нарекли всяка част „минута“. Всяка минута беше разделена на 60 и получената частица беше наречена „втора“. Секундите също бяха разделени на 60 „трети“, „третите“ на 60 „четвъртинки“ и така нататък – до 10 пъти.
Разделяйки цялата сфера на 12 части, древните са наричали тези части „знаци“. 30 градуса бяха присвоени на всеки знак и знаците получиха имената на онези фигури, които бяха там.
Това са имената на знаците:
Овен, Телец, Близнаци, Рак, Лъв, Дева, Везни, Скорпион, Стрелец, Козирог, Водолей и Риби.
Тези знаци са в осмата сфера, заедно с други южни и северни фигури и предвид фигурите и звездите заедно съставляват числото 1022.
1.2. Небесна кълба. Съзвездия и звезди
Има 21 фигури на северното небе и 360 звезди.
Първата фигура е Малката Мечка (Ursa Minor), тя се състои от 7 звезди.
Втората е Голямата Мечка Ursa Major, тя се състои от 17 звезди.
Третата е Драконът, той има 13 звезди.
Четвъртата е огнена фигура (Цефей), тя се състои от 11 звезди.
Петата – лаещо куче Голямо куче (Бути) в него има 22 звезди.
Шеста – Северна корона, тя се състои от 8 звезди.
Седма – коленичилата фигура (Херкулес), съдържа 28 звезди.
Осма – Падащият орел (Лира). Има 10 звезди.
Девета– пиле (лебед), има 17 звезди.
Десета – фигура, седнала в седло (Касиопея), тя се състои от 13 звезди.
Единадесетата фигура е главата на дявола (Персей), в нея има 26 звезди.
Дванадесета – Овчар с юзда в ръце (Воловар), се състои от 14 звезди.
Тринадесета – фигура със звяр Змиеносец (Ophiuchus), съдържа 24 звезди.
Четиринадесета – Звярът (Змия), тя има 18 звезди.
Петнадесета – Дявол (Стрела). Състои се от 5 звезди.
Шестнадесета – Летящ орел (Орел), той има 9 звезди.
Седемнадесета – морска риба (делфин), тя е 10 звезди.
Осемнадесета – конска глава (малък кон), се състои от 4 звезди.
Деветнадесета – Крилатият кон (Пегас), той има 20 звезди.
Двадесета – Жена без съпруг (Андромеда), нейните 13 звезди.
Двадесет и първа фигура е Триъгълникът, има 4 звезди.
Общо – 38 фигури и 1022 звезди.
1.3. Звезди в знаци
Тези 346 звезди са с 12 знака, последвани от актуализирани изчисления за тези звезди:
В Овен – 13 звезди; в Телец – 33; в Близнаци – 18; в Рак – 9; в Лъв – 27; в Дева – 26; във Везни – 8; в Скорпион – 32; в Стрелец – 31; в Козирог – 28; във Водолей – 42 и в Риби – 34.
Има 15 фигури от южното небе и 316 звезди
Първата фигура е Морският лъв (кит). Някои наричат тази фигура “Мечка”, тя се състои от 22 звезди.
Втората фигура е Силното куче (Орион), има 38 звезди.
Трета е реката (Еридан), съдържа 34 звезди.
Четвърта е Заекът, с 13 звезди в него.
Пета – Голямо куче, се състои от 18 звезди.
Шеста – Малко куче, то има 2 звезди.
Седма – кораб (Арго), се състои от 45 звезди.
Осмиа – Звярът (Хидра), съдържа 25 звезди.
Девета – Чаша (купа), тя има 7 звезди.
Десета– Гарван, той има 7 звезди.
Единадесетата фигура е носена от лъв (фигурата изобразява получовек половин кон) (Кентавър), състои се от 36 звезди.
Дванадесета – Леопард (Вълк), 5 звезди.
Тринадесетата е Бразие (Олтар), в нея има 7 звезди.
Четиринадесета – Корона (Южна), съдържа 23 звезди.
Петнадесета – Южна риба, тя има 11 звезди.
1.4 Разделяне на звезди по величина
Древните са разделили тези звезди на шест величини. Най-големите и светлите бяха наречени звезди от първа величина, тези, които са по-малки – звезди от втора величина, още по-малки – от трета величина. И така, в намаляващ ред те достигнаха шеста величина.
Има 15 звезди от първа величина;
48 звезди от втора величина;
208 звезди от трета величина;
474 звезди от четвърта величина;
217 звезди от пета величина
и 49 звезди от шеста величина.
Освен това има три звезди, тъмни като облак.
1.5. Планетите и техните добродетели в знаци.
Различни опции за разделяне на знаци и видове градуси
Всяка от седемте планети сама по себе си е сфера. Най-далечната от тях е Сатурн, следвана от Юпитер, Марс, Слънцето, Венера, Меркурий и Луната.
Тези 7 планети имат сила в 12-те знака и всяка от тях контролира два знака, които са техните местожителства/местожителство- домът, в който управлява планетата, например Сатурн в Козирог е в своето местожителство/, с изключение на Слънцето и Луната – те имат само едно местожителство.
Планетата в своето местоживеене има пет сили.
Освен това планетите имат още един знак – „Дом на тяхната чест/ чест – днес наричаме това екзалтация“. Планетата, която е там, има четири сили. Всеки знак се разделя на свой ред на 30 части (градуси).
Първите петнадесет градуса се отнасят към една планета, следващите петнадесет към друга. Тези две планети имат друг спътник. Тази комбинация се нарича “силата на троичността /или така наречените триплицитети/”. Когато планетата е в своя триплицитет, тя има три сили.
Всеки знак също е разделен на неравни “градуси”,[1] по този начин определен брой начални градуси на знака се отнася до тази планета. Всеки знак е разделен на 30 градуса. Това се нарича власт на термите. Когато планетата е в своите терми, тя има две сили.
Тогава знакът се разделя на три части: първите десет градуса се отнасят към тази планета, следващите десет към другата и последните десет към третата. Това се нарича „сила на лицето или декан“.
Когато планетата е в лицето си, тя има една сила.
Всеки знак също може да бъде разделен на 9 части, съответно три и една трета от степен във всяка. Всяка от тези части се приписва на една от планетите и това се нарича “силата на деветата част”.
Можете също така да разделите знака на 12 части, съответно по два и половина градуса във всяка, като всяка част отива към една от планетите. Това се нарича „силата на дванадесетата част.“ [2]
Значи планетите имат сила. Но те имат и слабости: забелязано е, че за някои планети в даден дом са в „Домът на завистта/завист днес наричаме такава планета заточена/”, а други са „Домът на срама/ днес това наричаме планета в падение/”. [3]
Има и някои знаци, при които определена планета се намира в най-отдалеченото от Земята положение. Подобен знак за тази планета е „Домът на нейната височина“. В този случай противоположния знак за нея ще се нарече “Домът на подлостта”, планетата ще бъде от Земята в самото подножие на всички възможни позиции за нея.
Така наречените „блестящи/светли градуси“ се срещат в знаците, има и други, известни като „тъмни градуси“. Но има и градуси, които нито са светли, нито тъмни, наречени “кладенци” на планетите/Градусите биват тъмни, светли, сенцести и празни/. Попаднала в една от тези степени, планетата отслабва, сякаш пада в кладенец.
Има градуси, наречени „милост и чест“, защото планетата, бидейки в тях, има и милост, и чест.
1.6. Класификация на знаците
Знаците са присъщо разделени на знаци на Огъня, знаци на Въздуха, знаци на Водата и знаци на Земята. Освен това има мъжки и женски знаци.
Има и знаци на право изкачване и знаци на наклонено/криво изкачване. Някои от тях са мили и радостни, други – лоши. Има знаци на хора и знаци на животни.
Някои герои имат силен глас, други имат нисък глас. Има знаци, които изобщо нямат глас.
Всичко по-горе означава, че всеки, роден в даден знак, има дадените характеристики.
И така, всичко, което съществува в света, е разделено на 12 знака и всеки знак контролира определени неща.
1.7. Планетна природа
Разгледахме дванадесетте знака, сега пристъпваме към планетите.
Има планети добри и лоши; мъжки и женски; дневни и нощни; Планети на огъня, въздуха, водата и земята. Планети на хора и животни; планети, представляващи големи и малки. Всичко, което съществува в този свят, е представено от седемте планети.
Ще ви разкажа в тази книга за всичко, за знаците, планетите и техните силни страни; как силите се комбинират помежду си и за всички съждения, известни на древните.
А именно халдейците, египтяните, персите, индийците, гърците, сред които основен е бил Птолемей, – и по този начин няма да са необходими други книги, за да се направи някаква преценка.
КРАЙ НА ГЛАВА ПЪРВА
Очаквайте продължение