Езра – т. I, гл. VI – “Книга за съжденията за звездите”

ГЛАВА 6.
Видове взаимодействие на планетите една с друга

Глава VII дава 30 начина за взаимодействие между планетите:
1. Съседство на една планета с друга.
2. Свързване.
3. Планетите са смесени.
4. Аспекти.
5. Планетите се разминават.
6. Планетата в уединение.
7. Планета в разстройство.
8. Силата на една планета преминава към друга.
9. Свързване на няколко планети.
10. Предаване на светлина.
11. Планетата дава Силата.
12. Планетата дава Господство.
13. Планетата дава Природа.
14. Планетата дава две природи.
15. Правност.
16. Кривина.
17. Задържане.
18. Предаването на светлина завинаги.
19. Предаване на светлина на вредна планета.
20. Унищожението.
21. Инцидентът.
22. Загуба.
23. Припокриване на светлината.
24. Удоволствие.
25. Възнаграждение.

24. Рецепция.

25. Взаимност.

26. Подобие.

27. Обсада.

28. Господство.

6.1. Първият начин – Съседство

Едната планета се приближава към другата, като двете са в един и същи знак, пряк и разположен на по-малко от 15 ° една от друга.
Когато планетите образуват връзка, в този случай отбелязваме, че една планета се “припокрива” с друга; и колкото по-близо са планетите една до друга, толкова повече се проявяват техните стойности.
Като се имат предвид аспектите, в такъв случай казваме, че планетите формират аспект на прилежание.

6.2. Вторият начин – Връзка

Ако две планети са в един и същи знак, всяка от тях е в кълбото на небесното тяло на другата (в Четвърта глава обясняваме какво е това кълбо на тялото и кога другата планета е в тази кълбо), в момент, когато и двете планети образуват връзка в една и същата степен на небето, това показва пълното изпълнение на всичко, което тези планети означават. В края на краищата е едно нещо, ако планетата влезе в сила, друго, което не означава задължително изпълнение, и друго, когато и двете планети са в съответното кълбо/орбис.[46]

Ако планетите възнамеряват да се обединят, тогава преди да се образува връзката, стойностите на планетите се появяват по-силно, отколкото когато планетите започват да се разминават, преди да напуснат зоната на действие на силите на едната и другата.

6.3. Третият начин е, когато планетите се смесват

Този метод се основава на факта, че когато две или повече от двете планети са заедно, естествата им са смесени, тогава резултатът от този съюз е различен.
Например Сатурн и Марс по природа са злонамерени, но когато се комбинират, те губят лошата си стойност, тъй като всяка от планетите унищожава природата на другата и в смесено състояние не вреди, но и не благоприятства.
Когато планетите образуват съединение със Слънцето, това е вредно за тях и по-вредно общо – за Венера и Луната

Ако Сатурн или Марс образуват съединение със Слънцето, те го увреждат, докато Слънцето също ги нарушава.
Слънцето действа зле на Юпитер и Венера, но те самите не увреждат Слънцето. Меркурий, бидейки близо до Слънцето, не изпитва силно вредно въздействие.
Когато Луната образува съединение със Сатурн или Марс, те я нарушават, особено ако Луната е в ущърб.[47]

Ако Луната е по силите си, тя не е твърде силно засегната, но нейният собствен ефект се намалява.
Злото или вредата, която една планета причинява на друга, се изразява в намаляване на силата на тази планета, както и силата на нейното значение.

6.4. Четвъртият начин е Аспект

Когато една планета формира аспект с друга планета по някой от методите, описани в глава трета, тогава този аспект се счита за такъв вече на разстояние 6 ° от кълбото до точния аспект.
Твърди се, че в този момент планетите навлизат в силата на аспекта и са засегнати от тази сила на разстояние от още 6 °.

6.5. Петият начин е Раздялата

След формирането на какъвто и да е точен аспект, по-бърза планета изпреварва по-бавния градус.
Има две възможности за това.
Първо: по-леката планета изпреварва по-бавната с 1 °, или във връзка, или в аспект, и в този момент се натъква на друга планета, с която влиза във връзка, или в аспект – няма значение.
По този начин тя не бърка природата си с първата планета, но започва да прави това с новата среща, като вече не обръща внимание на предишната.
Ако при разделяне на лека планета с тежка, първата не срещне друга планета, с която може да образува връзка или аспект, по-бърза планета ще излезе от влиянието на по-бавна, само когато те се разделят до разстоянието, съдържащо се в силата на нейното тяло. Това се случва, ако аспектът се свързва; в аспект, смесването продължава до разстояние от 6 °.
Друга възможност за смесване, която планетите използват е следната: ако две планети са на еднакво разстояние от началото на Овен или Везни, разположени от едната страна на началото на знака, а другата от другата, тогава и двете планети смесват природата си, сякаш бяха заедно.
По същия начин, когато две планети са на едно и също разстояние от началото на Рак или Козирог, едната от едната страна на началото, другата от другата, те също смесват природата си, сякаш са заедно.

6.6. Шести метод – планетата следва сама

Шестият начин – когато планетата се движи сама, изглежда така: ако две планети, които са били във връзка, са разделени една от друга с повече от 15 ° или, в случай на аспект, повече от 6 ° и не са включени във връзката или аспекта с друга планета, докато тя е в този знак, се смята, че планетата следва сама.

6.7. Седмият начин – кога е планетата разстроена

Това се изразява в следното: когато една планета е в знак и по време на напредването си по този знак не представлява връзка или аспект с която и да е друга планета, тя се счита за осакатена.
Това свойство няма да се промени дори с преминаването на Луната, защото поради скоростта на нейното движение аспекти няма да се образуват с нея.

6.8.Осмият метод е силата на една планета
отива при друга

Има две възможности за това:
Първо: една по-бърза планета се отделя от друга, за да образува връзка или аспект с трета планета, докато по-бързата планета отнема властта от изоставената и я дава на трета, нова планета, с която тя влиза във връзка.
Друга възможност: лека планета образува връзка с друга, по-тежка и бавна планета, а тя от своя страна образува връзка с още по-бавна. В такъв момент планетата в средата поема силата на най-бързите и я дава на най-бавната от трите планети.

6.9. Деветият начин е свързването на няколко планети.

Когато две, три или повече планети са свързани към една планета, това е множествена връзка. В този случай най-бавната от тези планети поглъща всички сили.

6.10. Десети метод – Пренос на светлина, който може да приема две форми

Първият: двете планети не са комбинирани нито във връзка, нито в аспект, но и двете съставят връзка или аспект с трета, която има аспект с Къщата, за която се задава въпросът.
В този случай се връща светлината на планетите, които изграждат връзката или аспекта с този дом.
Втората форма: владетелят на Асцендента и планетата-означител на въпроса не са комбинирани нито във връзка, нито в аспект, но третата планета поема светлината от едната и я прехвърля на другата от тези планети, така че се случва същото.

6.11. Единадесетият метод – Планетата дава сила

Това е следното
Когато една планета е в своето местоживеене, екзалтация, триличност, терма или лице и в този момент образува връзка или аспект с друга планета, се смята, че тя му дава силата си.

6.12. Дванадесетият метод – планетата дава господство

Когато две планети съставят тригон или секстил в аспект, се смята, че те дават Господство.

6.13. Тринадесетият начин – планетата дава своята Природа

Когато една планета е в знак и влезе във връзка[48] свладетелят на този знак, или с планета, която има екзалтация или троичност в този знак, или с владетеля на термата или лицето, се смята, че в този момент тя дава своята природа на тази планета .

6.14. Четиринадесетият начин – планетата дава две Натури

Този метод се изразява в две различни форми:
Първо: планетата е в знак, в който има определено господство и влиза в аспект с други планети, които също имат господство в този знак, в случая говорим за две отказани от природата, тъй като всяка от планетите дава своята природа на друга планета.
Втората форма: нощната планета влиза във връзка или аспект с друга нощна планета, тогава ние също вярваме, че говорим за две предадени природа.

6.15. Петнадесети метод – праволинейност

Когато планетата е в силата си и пребивава в ъглова къща или във II, V, VIII или XI къщи, това се нарича праволинейност.

6.16. Шестнадесети метод – кривина

Говорим за това, ако планетата е в кадетски къщи (III, VI, IX, XII).

6.17. Седемнадесети метод – задържане

Този метод се изразява в две форми.
Първо: трите планети са разположени в един и същ знак, докато най-бавната от тях е най-напреднала в градуси, а най-леката изостава в градуси от другите две планети.
По този начин планетата, която е в средата и има средна скорост, ще попречи на по-бързата планета да формира връзка с по-бавна, докато не се обедини с нея и след това я изпревари.
Връзката на най-бързата планета с най-бавната става след това. Така разбираме „сдържане“.

Да предположим, например, че Сатурн е на 20 ° Овен, Меркурий е на 15 ° от същия знак, а Луната също е на 11 ° Овен. Луната, най-бързата от трите планети, иска да се обедини със Сатурн. Но Меркурий ще пречи на съединението на Луната със Сатурн, преди той самият да се обедини с последния,[49] след което Луната ще осъществи връзката си със Сатурн и ние наричаме това „сдържане“.

Друга форма на възпиране се нарича „аспекти на ограничаване“. Когато две планети са в един и същи знак и по-бързата се приближава към по-бавна, докато третата планета започва да оформя аспект с последната от другия знак. Смесването на по-бърза планета с друга пречи на планетата, която съставлява аспекта, да се свърже с по-бавната планета. Това също се нарича ограничаване.

Горното се случва при условие, че планетите са твърде далеч, за да реализират аспекта, а светлинната планета – да образуват връзка и ако това не е така, [50]планетата, която формира аспекта, ще има повече сила от бързата планета, която е насочена към свързване.

6.18. Осемнадесетият метод – Връщането на светлината за Доброто

Приема две форми:
Първо: една планета се свързва с друга под лъчите. Тази последна планета не може да приеме силата на този, който я приближава и в такъв момент тази сила отново е насочена към самата планета.
Второ: една планета осъществява връзка с друга, която е ретроградна. Последният също не може да получи силата на планетата, която го приближава и в този момент силата се връща към същата планета.
Връщането на Светлината предполага три възможности.
Първо: една планета дава сила на друга, която не е в състояние да я приеме и затова я връща обратно завинаги. Но ако планетата, която е дала сила и на която тази сила е върната отново, от своя страна също не може да я приеме, тогава такова връщане се прави в ущърб.
Втората възможност: ако планетата, която дава силата, е директна и приемащата сила е или изгорена, или ретроградна, или е под лъчите. Такъв случай се нарича „връщане за добро“. Ако планетата, даваща сила, не е пряка, това се счита за „връщане към вреда“.
Третата възможност: планетата, отдаваща силата, е или ъглова, или е в следващата къща, а планетата, която връща тази сила, се намира в кадетската къща; такъв случай се счита за „възвръщане на доброто“. Но ако планета дава сила, е в кадентен дом – става въпрос за „връщане на вреда“.

6.19. Деветнадесетият метод, Завръщане към вредата

Този метод, който току-що описахме

6.20. Двадесетият метод се нарича Разрушение

Когато една планета е на път да се свърже с друга и започне да влиза във властта на друга, преди да се осъществи връзката,[51] ние го наричаме унищожение.

6.21. Двадесет и първи път – произшествие/възникване

Когато три планети са в един и същ знак в следния ред на нарастващи градуси: първата е най-бързата от трите, втората е бавна, а третата е бърза.
Ако преди най-бързата планета образува съвпад с бавна, друга планета, която има повече степени, ще стане ретроградна, свързвайки се преди това с централната планета, тогава ще я наречем Възникване.

6.22. Двадесет и втори метод – загуба

Ако две планети са в един и същи знак и бързата планета ще образува връзка с бавната, но дори преди да направи връзка, бавната планета напуска знака и се свързва с друга планета в новия знак, че току-що е влязла, тогава такава в случай, че наричаме загуба.

6.23. Двадесет и трети способ – Припокриване на светлината

Този метод се провежда в три форми:
Първо: две планети са в един и същи знак, а светлинната планета е на път да се свърже с бавната в следващия знак, в която планетата е по-бърза от тези две планети. Ако преди тези две планети се свържат, планетата от следващия знак ще стане ретроградна и, влизайки в предишния знак, ще образува връзка с бавна планета, това се нарича „блокирайте светлината“.
Второ: двете планети са в един и същи знак, бързият се подготвя да образува връзка с бавната, но последната също ще се свърже с още по-бавна планета, също разположена в един и същи знак.
Ако преди първите две планети се свържат, двете бавни планети образуват връзка и една от тях надминава другата, тогава отново говорим за припокриване на светлината.
Трето: една планета се свързва с друга, която не се нуждае от това.
Това също се нарича „блокирайте светлината“.

6.24. Двадесет и четвърти способ – Удоволствие

Ако планетата е паднала в кладенеца или е в най-дълбокото си падане и по това време се свързва с приятелска планета или има някакво господство в този знак, тогава се казва, че такава планета я спасява от кладенеца, повдига я и ние я наричаме „Удоволствие “.

6.25. Двадесет и пети способ – компенсация

Ако планетата, спасила друга планета от падането си, сама попада в кладенеца или завършва пада, а планетата извън кладенеца прави аспект с нея, тогава в този момент тя го спасява от кладенеца или пада, и ние го наричаме „ Компенсация. “

6.26. Двадесет и шести способ – Рецепция

Ако една бърза планета представлява бавна връзка или аспект, а бавната планета е владетел или на знака, в който пребивава бързата планета, или екзалтацита, или триплицитета, или термата, или лицето, тогава бавната планета се счита, че е в рецепция с бързата планета.
За това трябва да има връзка или аспект, който наричаме Рецепция.
Има още една възможност за прием. Когато бързата планета е владетел на знака, в който е разположена бавната и бързата се комбинира с бавната чрез връзка или аспект, се смята, че бавната планета е в рецепция с бързата. Но това се случва само ако бързата планета е владетел на знака или екзалтацията.

Ако бързата планета е само владетел на триплицитета, термата или лицето, тогава приемът е за добро. Ако светлата планета има двойно управление, като триплицитет и терма или лице, тогава рецепцията също става за добро.
Марс и Сатурн са в рецепция един с друг, когато съставят съединение, секстил или тригон, но в квадратура или в противопоставяне между тях, приемането не се случва.
Има три възможности за рецепция:

А.Най-силната рецепция се образува между Слънцето и Луната, тъй като те се приемат една друга взаимно, с изключение на периода, когато са в опозиция, тъй като такъв прием е вреден: .[52]

Ако рецепцията се формира с която и да е планета, която има двоен контрол в един знак (например Меркурий в Дева управлява знака и екзалтира), тогава ние също наричаме такава рецепция силна.

Б. Когато планетата е в своя знак и приема друга планета, такава рецепция се счита за средно силна.

В. Ако планетата е в триплицитет, терма или лице и се получава рецепция, такава рецепция се счита за слаба.

6.27. Двадесет и седми способ – Взаимност

Когато две планети са разположени в дома си или екзалтират в дома на другата, или под каквато и да е форма на контрол над другата, ние наричаме това взаимност, въпреки че няма връзка или аспект между тях, но считаме тази позиция за рецепция .[53]

6.28. Двадесет и осми способ – Подобие

Когато мъжката планета е в мъжкия знак и степен, през деня – над хоризонта, през нощта – под хоризонта; или женската планета е в женския знак и градуси, през нощта – над хоризонта, а през деня – под хоризонта, ние го наричаме подобие. Ако някоя планета е в обстоятелства, различни от описаните по-горе, значи нейното значение е напълно неблагоприятно.

6.29. Двадесет и девети способ – обсада

Когато една планета се отдалечи от друга, неблагоприятна планета, след като образува връзка или аспект с нея и след това се свързва с друга планета; или планетата е разположена в знак по такъв начин, че между двете зли планети има една здравословна, ние наричаме това обсада, защото планетата в средата ще бъде отслабена. Но ако Слънцето състави аспект с онази благоприятна планета, която е отделена от злата, или с планетата, която е между двете злонамерени, тогава тя ще нанесе голяма вреда от нея и нейната слабост няма да бъде толкова значителна ..

6.30. Тридесети метод- господство

Когато Сатурн и Юпитер или Марс са пред Слънцето (източно) и не надвишават разстояние от 15 °, това се нарича Доминиране. Ако тези три планети са пред Слънцето и зад Луната, тогава те имат още по-голямо Господство. Когато Венера или Меркурий са зад Слънцето (западното), преди да станат ретроградни, ние го наричаме господство. Ако тези две планети са зад Слънцето и преди Луната, в това положение те имат още по-голямо Господство. Луната придобива надмощие в момента, когато остави лъчите на Слънцето до средата на месеца.
Друг вид господство се наблюдава, когато една планета се отдалечи от Слънцето или от Луната на същото разстояние, където местоживеенето на тази планета се отдалечава от Слънцето и Луната. В този случай се смята, че планетата има господство.